Formula GP – PROTOTYP

FormulaGP to przeniesienie wyścigów królowej motosportu na planszę. W grze znajdziesz sporo elementów ze świata wyścigów, oczywiście odpowiednio uproszczone i zbalansowane. 

 

Oto Formula GP (tytuł roboczy, GP => Gra Planszowa?), pomysł na wyścigi F1 w wersji planszowej od Duck’s Games.

Gra na ten moment jest w fazie prototypu, którego głównym celem jest przetestowanie koncepcji i mechaniki gry.  Naszym celem jest wprowadzić do gry jak najwięcej elementów ze świata wyścigów, oczywiście odpowiednio je upraszczając by gra była optymalnie zbalansowana i grywalna. Cały czas pracujemy nad grafikami i część z nich zawartych poniżej może się jeszcze zmienić.

 

  • Rozgrywka dla 1-6 graczy
  • 2 tryby gry: indywidualny oraz zespołowy
  • 2 poziomy trudności: początkujący i mistrz
  • Czas gry: 30 – 120 min
  • Wiek: od 8 lat

 


Check our FB profile for NEWS & updates

 • Zbuduj dowolny tor wyścigowy ze specjalnych elementów. Szybki i łatwy lub ciasny i kręty gdzie trudniej wyprzedzać.

Każdy tor wyścigowy jest inny, jeden jest szybszy drugi wolniejszy, na innym łatwiej wyprzedzać, a na kolejnym trudniej.
W grze najłatwiej wyprzedza się na szerokich i prostych odcinkach toru, gdzie dodatkowo możemy się wspomagać strefami DRS oraz systemem ERS. Natomiast na kaflach z mniejszą ilością pasów i krętych odcinkach to zadanie jest trudniejsze, nie tylko ze względu na mniejszą ilość kombinacji na wąskim sektorze, to także ważny parametr przy inicjatywie ataku/obrony.

 


 

 • Wybierz jeden z 6 bolidów, każdy ma inne ustawienia i unikatowe zdolności.

Każdy bolid posiada inne parametry początkowe, a więc każdy może być ustawiony inaczej. Jeden może lepiej radzić sobie w wolniejszych sekcjach, inny w szybszych itd. Bolidy różnią się też zużyciem opon, pojemnością ERS oraz tzw. impetem (cecha do wyprzedzania), a dodatkowo każdy posiada unikatową cechę specjalną.

 


 

 • Zagrywaj kartami i decyduj jak jechać, ryzykownie niszcząc opony lub łagodniej ale wolniej.

 

Ruch wykonujemy poprzez zagrywanie tzw. kartami akcji. W zależności od posiadanych kart, to gracz decyduje jak szybko i jak agresywnie jeździć bolidem. Mamy karty do jazdy prosto, do zmiany pasa, każda w wariantach jazdy optymalnej lub na krawędzi oraz z bonusem do ERS lub ruchu co daje nam w sumie 14 rodzajów kart. Z uwagi na to, że jest to gra planszowa jest też element losowości i gra wymusza dobieranie kolejnych kart promując graczy, którzy nie przetrzymują lepszych kart dzięki czemu nie muszą ponosić zbędnego ryzyka.

 


 

 • Wybierz odpowiednią mieszankę opon i zarządzaj nimi podczas wyścigu..

Mamy 2 rodzaje opon na suchą nawierzchnię i jedną na mokrą. Każda z opon ma inną wytrzymałość oraz ‘szybkość’ np. opony miękkie są mniej wytrzymałe, ale trochę szybsze. Natomiast opony na mokrą nawierzchnię różnią się całkowicie od pozostałych opon co może mieć negatywny lub pozytywny wpływ na nasz ‘setup’ gdy w trakcie wyścigu zmieni się pogoda. Przed startem do wyścigu powinniśmy zdecydować się na rodzaj opon i zaplanować sobie zjazdy do boksów odpowiednio realizując taktykę podczas wyścigu, ponieważ opony ulegają zużyciu. Jeżeli gracz jeździ agresywnie, czyli często zmienia pas  lub z powodu swoich ryzykownych decyzji często wykonuje tzw. rzut ryzyka to szybko je zużyje psując sobie strategię.

 


 

 • Zmienne warunki pogodowe mające wpływ na osiągi bolidów.

Pogoda może się zmienić w trakcie wyścigu. Karta w połączeniu z rzutem K6 prognozuje w której turze dojdzie do zmiany pogody (z wyjątkiem pogody słonecznej). Następnie umieszczamy odpowiednio okrągły znacznik pogody na ‘radarze pogodowym’ (którego pozycja może się zmienić poprzez odpowiednie karty zdarzeń/ryzyka). Gdy znacznik okrążeń dotrze do żetonu pogody, zmieniamy pogodę zgodnie z opisem na karcie.

.

Gdy gracz zdecyduje się na wariant zaawansowanych ustawień losowana przed startem karta pogody wymaga od graczy, aby jeden z elementów ustawień był w konkretnym miejscu, co daje nam łącznie 9 wariantów kart pogody.

Mamy 3 rodzaje pogody:

 • Słoneczna (mała szansa na deszcz) – 4 warianty
 • Pochmurna (większa szansa na opady) – 3 warianty
 • Deszczowa – 2 warianty

 


 

 • Trzymaj się blisko rywali, by skorzystać ze strefy DRS i ułatwić sobie wyprzedzania.

Strefa DRS w grze działa w uproszczony sposób, gdy bolid z tyłu na koniec ruchu ‘złapie’ w tej strefie bolid przed sobą, to może dojechać i stanąć bezpośrednio za rywalem z przodu.

 


 

 • Pilnuj linii jazdy .

Gracze powinni trzymać linię jazdy podobną do rywala z tyłu, aby utrudnić mu wyprzedzanie poprzez zmianę pasa. Można też bardziej agresywnie zaryzykować i zepchnąć rywala na mniej atrakcyjne pole, ale wówczas trzeba wykonać rzut ryzyka, którego wynik może nam przynieść negatywne konsekwencje. Dodatkowo zarządzaj systemem odzyskiwania energii ERS i wykorzystaj dodatkową moc do ataku.

Wykorzystaj impet bolidu, który pozwala w ograniczony sposób skumulować niewykorzystane wcześniej podczas prób wyprzedzania punkty ruchu i zaatakuj rywala w idealnym momencie.


 

 • Spodziewaj się nie spodziewanego!

W grze mamy zdarzenia losowe jak Safety Car, żółte flagi, plamy oleju, a także różne bonusy wynikające z danej sytuacji. Kartę zdarzenie losujemy, gdy staniemy na odpowiednim polu na planszy lub gdy zagramy specjalną kartą akcji. Tutaj gracz ma dodatkową zagwozdkę, czy zagrać zdarzenie czy też odłożyć daną kartę na panel kontrolny i próbować zmienić lub nie dopuścić do zmiany pogody.

Mamy też tzw. karty ryzyka, które są konsekwencją agresywnej jazdy i tzw. rzutu ryzyka. Wówczas losujemy taką kartę ze specjalnej talii, które w większości wypadków będą negatywne, ale jeżeli los się do nas uśmiechnie nic się nie wydarzy lub co najwyżej zużyjemy mocniej opony.

Rewersy kart użytych w grze.

 


 

 • Dodatkowo
  • Możemy skorzystać z kart kierowców, każdy ma inne umiejętności ataku i obrony co sprawia, że walka na torze jest bardziej zacięta.
  • Możliwość grania z tzw. botami, czyli rodzajem sztucznej inteligencji sterowanej przez graczy co dodatkowo umożliwia grę solo.

 


 

Poniżej kilka zdjęć z testów gry:

 


 

 

Rozpisaliśmy konkurs na główny motyw graficzny, gdzie prym wiodła koncepcja widoku z kokpitu i słynnej sekcji ‚Eau Rouge’. Postanowiliśmy więc połączyć obie koncepcje.

Zapraszamy na profil facebook/formulaonboard poświęcony tej grze, gdzie będziemy zamieszczać informacje w jaki sposób chcemy odwzorować w grze wymienione wyżej aspekty. Liczymy też na Was! Zgłaszajcie uwagi i piszcie komentarze, które są zawsze bezcenne.